Miroslav Cmuk
STRIPIZAM
travanj, 2017.
184 str., meki uvez s klapnama
ISBN 978-9537-746-31-5

O knjizi

Iz razloga koji se mogu objasniti, ali teško shvatiti, strip je dugo vremena neka vrsta “benigne bolesti” i eventualno dio masovne, nikako ne i “prave” kulture. Marginalizacija stripa, koja je i na Zapadu i na Istoku imala idoeloški motiv, jer drugi nije ni mogla imati, uzrokovala je osiromašenje kulture zbog čega u proučavanju stripa i dalje kasnimo za drugim područjima. Ovakve su knjige trebale biti davno napisane i objavljene, one se uvijek doimaju kao dobrodošli anakronizam.

No, bolje ikad nego nikad, jer se samo ovakvim naporima mogu nadomjestiti sva ona desetljeća zanemarivanja i prezira kojim je strip-umjetnost bila izložena.

Zbilja je užitak čitati eseje Miroslava Cmuka, prije svega jer riječi posreduju vatreni entuzijazam kojima ih je autor pisao. Važno je napomenuti da se ovdje samo dijelom radi o esejima koji tretiraju sâm strip. Strip je ishodište esejistike na način koji se već odavno etablirao u esejističkom žanru nazvanom filmozofija, gdje Slavoj Žižek funkcionira kao izvanredan predstavnik. Stripizam je, dakle, autorov prijedlog za etabliranje sličnog žanra gdje se strip-umjetnost uzima kao povod za šire filozofsko razmatranje stvarnosti.

U najizbrušenijim tekstovima Cmuk koristi svoju strip-erudiciju kako bi razmatrao neke opće teme modernog svijeta kao što je sofisticirano ropstvo i stalna produkcija mržnje i neprijatelja.

Što se mene osobno tiče, nakon pročitane knjige apsolutno prihvaćam stripizam kao oznaku za jedan specifičan tip esejistike. Nakon briljantnog ostvarenja Egostriper Alema Ćurina , dobili smo još jednu važnu knjigu iz područja strip-esejistike na hrvatskom jeziku.

Iz pogovora dr. Midhat Ajanović Ajan